Central College announced awards at Homecoming/Family Weekend

2013 Award winners

Alumni Award Winner
Bruce Anderson '70

Alumni Award Winner
Beth Christman '77

Honorary Alumni Award Winner
Tom Epperly

Past recipients

Recorded October 23, 1959
William B. Pietenpol ’09
Ann Hospers ’17
Ray Fox ’22

1964
Manford Byrd ’49
Ralph Creger ’36
Alvin J. Poppen ’54
Harold Vande Berg ’42

1965
Clarence C. Buerkens ’19
Elizabeth De Vries De Jong ’25
Jane Gosselink ’23
Eldert Groenendyk ’42

1966
Peter C. De Haan ’26
John A. Kooreman ’34
Frank Muirhead ’16
Roy Van Der Kamp ’41
John A. Wesselink ’31

1967
Cunera van Emmerik ’22
Clifford Perron ’43
Albert B. Van Houweling ’05
Gary Vogelaar ’16

1968
Wendell Chino ’49
Russell Miller ’48
Samuel Williams ’48
Ronald Zoutendam ’54

1969
S. Bert Baron ’09
Helen Hislop ’50
LeRoy Timmer ’59

A "theme" or field of emphasis for selecting alumni award recipients was established in 1970. They are listed beside the year.

1970 – Physical Education
David Prins ’52
Ray Pugh ’52
Richard Schultz ’50

1971 – Education
Claire Faust ’41
Lucille Marshall Harvey ’48
Byron Van Roekel ’36

1972 – Languages
Raymond Den Adel ’54
Martha McCain Miller ’44
John Ubben ’36

1973 – Music
Ernest Beerends ’38
Anna Tysseling ’28
Wesley Vos ’62
Allen Wortman ’57

1974 – Geisler Library Completion
Gary Timmer and Larry Angove (development staff) accepted the award for all the Central College family.

1975 – Professional Women
Winona Davis ’29
June Stureman Paschal ’27
Dorothy Payne ’34
Jennie Keuning Vander Kooi ’38

1976 – Speech
Janice Van Zomeren Beran ’53
John Fonkert ’43
Mary Jones Pettit ’41
Robert Wegter ’62
Maurice Birdsall (Honorary)

1977 – Science
Harold Haverkamp ’35
Edward J. Huibregtse ’40
Alfred Vander Ploeg ’39
Bernard Vogelaar ’39

1978 – Science
Paul Bruins ’26
Alvin Evers ’36
Wendell Roelofs ’60
Richard Wynveen ’55

1979 – Law
Harold J. Birch ’41
James Borthwick ’61
Arthur J. Downey ’60
David Tyler ’60

1980 – RCA Ministers and Missionaries
Marvin Hoff ’58
Harold Korver ’52
Cornelius Muyskens ’41
James W. Schut ’36
Albert Ten Clay ’41

1981 – Foreign students returning to home country
Tareq Al Salem ’70
Armando Baqueiro ’70
Doris Caulker Lenga–Kroma ’64
Ulf Mockel ’67
David Mumo ’65
Eva Fanny Quijano Kini ’73

1982 – Mathematics
Raymond Doorenbos ’56
Albert Langerak ’34
Cecil Martens ’51
Maurice Mineart ’48

1983 – Music
Richard E. Brown ’69
Nancy Kooistra McConeghey Cooper ’72
Gary R. Swartzhoff ’74

1984 – Communication and Theatre
David L. Hay ’65
David Peerbolte ’73
Harry Smith ’73
John D. Reynen ’59

1985 – Community Service Volunteers
Shirley Van Konynenburg Borgman ’55
Yolanda Croach Butler ’69
John C. Hunt ’35
Jane Rozendaal Ten Clay ’46

1986 – Business and Economics
Robert Vanderlinden ’55
Richard Voskuil ’59
James Vroonland ’61
David Wesselink ’64

1987 – Recreation
Kathleen Anderson Enyart ’74
William W. Quayle ’63
Verle Rinehart ’58
Warren Slebos ’66
Jerome Ten Haken ’61

1988 – Political Science
Roland Glover ’65
George Liu ’69
Terry D. Miller ’58
Mark Wegener ’70

1989 – Business Management
James Blayney ’72
Tom Gaard ’61
Will Hoekman ’67
Phil Van Ekeren ’61

1990 – Medical
Thomas Boat ’61
Barbara Pettitt ’72
Kurt Vander Ploeg ’63
David Zoschke ’66

1991 – Education
Lesley Diehl ’65
Richard Dykstra ’65
Harold Kolenbrander ’60
Paul Poppen ’69
Larry Schroeder ’65

1992 – Computer Science
Arlan R. De Kock ’64
Janet Hulsizer Krueger ’75
Robert Pentico ’64
Brian J. Wesselink ’69

A new policy in alumni awards was established in 1993. A recipient is selected in each of the following categories:

Service to Central College
Service to Community
Service to Education
Achievement in Profession

1993
Service to Central College – James Danks ’64
Service to Community – Muriel Kooi ’48
Service to Education – Orville Dunkin ’53
Achievement in Profession – Emitt George ’72

1994
Service to Central College – Jay Vermeer
Service to Community – Elaine Tanis ’56
Service to Education – Paul Tambrino ’58
Achievement in Profession – Don Vogel ’61

1995
Service to Central College – Harry Smith ’73
Service to Community – Arlyn Rus ’62
Service to Education – Gordon De Jong ’57
Achievement in Profession – Sid Verdoorn ’61

1996
Service to Education – Richard "Babe" Tysseling ’32

1997
Alumni Achievement Award (2) – Jane Vander Kooi ’67 and Jack Miao ’66
Alumni Stewardship and Service Award – Harriet Heusinkveld ’39

1998
Alumni Achievement Award – Richard (Dick) Schultz ’50
Alumni Stewardship and Service Award – Bette Brunsting ’56

1999
Alumni Achievement Award – Robert D. Foreman ’69
Alumni Stewardship and Service Award – Joyce (DeBruin) ’50 and James Dunham ’50

2000
Alumni Achievement Award – Brian O’Donnell ’70
Alumni Stewardship and Service Award – John Vander Wert ’50

2001
Alumni Achievement Award – Dr. Edwin Mulder ’51
Alumni Stewardship and Service Award – Mart ’34 and Elva May Van Houweling Heerema ’34

2002
Alumni Achievement Award – Tom Stone ’66
Alumni Stewardship and Service Award – Lynn (Hinga) De Vries ’79

2003
Alumni Achievement Award – Dwight Smith
Alumni Stewardship and Service Award – Herb Blom

2004
Alumni Stewardship and Service – Rev. Fran De Jong ’57
Young Alumni Achievement – Tej Dhawan ’91

2005
Alumni Stewardship and Service – Betty Brands Huitsing '49
Young Alumni Achievement – Clay Thompson '90

2006
Alumni Stewardship and Service – Tony Tysseling '30 
Young Alumni Achievement – Kari Ringgenberg Pingel '91

2007
Alumni Stewardship and Service – Penny Harris Reynen '71
Young Alumni Achievement – Jeff Burnison '93

2008
Alumni Achievement Award - Bernadette Allen '78
Young Alumni Achievement - Mike Farquhar ’94
Alumni Stewardship and Service - Ted Grubb ’74, Steve Mark ’76, Steve McCombs ’74, Todd Shusterman ’74 and Terry Van Zee ’74 
Fellowship of Service Award - Pella Community Foundation

2009
Alumni Achievement Award - Mary Marshall Tucker ’49
Young Alumni Achievement - Kim Poam Logan ’94
Alumni Stewardship, Service and Leadership Award - Bob De Smidt ’61

2010
Alumni Achievement Award - Burt Voss '49
Young Alumni Achievement - Rusty Johnson '03 
Alumni Stewardship, Service and Leadership Award - Phil Vander Wilt '63

2011
Alumni Achievement Award - Darrell Brand '59
Young Alumni Achievement - Eva Creydt Schulte '99
Alumni Stewardship, Service and Leadership Award - Marcia Breur DeWild '65
Honorary Alumni - Bill and Wilma Northup

2012
Alumni Award - William L. Rankin '69
Alumni Award - Bridget Roll Penick '95
Alumni Award - Don '65 and Helen Van Zanten Hemmes '67

2013
Alumni Award - Bruce Anderson '70
Alumni Award - Beth Heideman Christman '77

Central College Fellowship of Service Awards – established 1979

1979 – Peter G. Gaass (Law)
1980 – Vernon Nagel (RCA ministers and missionaries)
1981 – Shirley Weller (Foreign country graduates)
1982 – J. G. Boat (Mathematics)
1983 – Laurence Grooters (Music)
1984 – Senior Citizens of Pella (Communications/Theatre)
1985 – Central Club (Community Service/Volunteers)
1986 – Women’s Auxiliary (Business)
1987 – Pella Golf and Country Club (Recreation)
1988 – City of Pella (Political Science)
1989 – Francis Miller/Maytag (Business Management)
1990 – Franklin Van Gorp (Medical)
1991 – Pella Community Schools (Education)
1992 – Central College Archivists: (Computer science); Martha Lautenbach; Alice Lammers ; Madeline Vander Zyl
1993 – Harry Vermeer (no specific field – community service)
1994 – Wayne Bevis (no specific field – community service)
1995 – Gary Vermeer Family (support for Central and community); Gary and Matilda; Stan and Alma; Bob ’66 and Lois ’69; Dale and Mary (Vermeer) Andringa
1996 – Not given
1997 – Precision Inc. of Pella; Stan Poortinga; Joel Vande Voort
1998 – Kuyper Family; Joan Farver, received on her families’ behalf.
1999 – Third Reformed Church of Pella, IA; Dave and Jan Erickson, recipients
2000 – Gerrit Vander Beek
2001 – Don and Maxine Huffman
2002 – Ken and Linda Van Roekel
2003 – Second Reformed Church of Pella
2004 – Marjorie Giles
2005 – Eunice Kuyper Folkerts
2006 – Thelma Klimstra; Pella Police Department 
2007 – First Reformed Church of Pella
2008 – Pella Community Foundation

Central College Mr. and Mrs. Alumni Awards – established 1969

1969 – Jeanette (Lankelma) ’46 and Elmer Vermeer ’42
1970 – Pauline (Lovett) ’40 and Richard Tysseling ’32
1971 – Jean (Jongejan) ’42 and Melvin Redeker ’43
1972 – Vera (Newgaard) ’35 and John A. Wesselink ’31
1973 – Joyce (Huibregtse) ’39 and Hospers Kuyper ’37
1974 – Henrietta (Roelofs) ’25 and Nicholas Gosselink ’24
1975 – Etta (Terlouw) ’51 and I. John Hesselink ’50
1976 – Jeanne (Hoving) ’50 and Stanley Borgman ’49
1977 – Elma (LeCocq) ’32 and Herman Vander Meulen ’23
1978 – Elva May (Van Houweling) ’34 and Martin Heerema ’34
1979 – Betty (Nagel) ’61 and John Sikkink ’62
1980 – Ruth (Myskens) ’40 and Garold Van Engen ’40
1981 – Mary (Menninga) ’52 and Eugene Heideman ’51
1982 – Alda (Van Duren) ’33 and Robert Gosselink ’40
1983 – Donna (Greenfield) ’56 and J. David Muyskens ’56
1984 – Joan (Vander Wal) ’52 and John Harmeling ’51
1985 – Peggy (Kuyper) ’56 and Arvid Pierson ’55
1986 – Arlys (Van Zee) ’56 and Robert J. Verdoorn ’56
1987 – Mary (De Master) ’62 and Eldon Schulte ’58
1988 – Linda (Millin) ’68 and Michael Orr ’69
1989 – Shirley (Tuinstra) ’61 and Donald Verdoorn ’60
1990 – Adrianne (Berkenpas) ’74 and Thomas E. Hakes ’74
1991 – Judi (Kolenbrander) ’64 and Larry Braskamp ’63
1992 – Sue (Spaans) ’65 and James Brandl ’65
1993 – Kay (Kuyper) ’63 and Mark De Cook ’64
1994 – Mary (Rutter) ’63 and Harold Hulleman ’63
1995 – Marcene (Van Wyk) ’61 and James Borthwick ’61
1996 – Sandra (Klein) ’62 and Bruce Heerema ’63
1997 – Not Awarded
1998 – Dave ’61 and Ardie ’64 (Pals) Sutphen
1999 – Eileen (Miller) ’70 and Dale Vander Wilt ’69
2000 – Marion ’34 and Edith (Wandscheer) ’36 de Velder
2001 – David ’87 and Cathy Snyders Gray ’88
2002 – Tony ’61 and Wilma (Danhof) Hoekstra ’45
2003 – Virgil ’58 and Dorothy (Sikkink) Dykstra ’59
2004 – Rev. Erv ’60 and Andrea Boat Roorda ’60
2005 – Rev. Willis '34 & Jennie Keuning VanderKooi '38
2006 – Ralph '59 and Elaine Nagel Jaarsma '58
2007 – Rev. Jim '60 and Kathy Redeker VandeBerg '60
2008 – Chuck ’50 and Bernice Heerema Vander Ploeg ’50
2009 - Brian ’80 and Lori Humphrey Fegley ’80
2010 - Trent '90 and Kris Brandt Vaughn '90 

Presidential Service Award– first awarded in June 1998

2009 - Marge Van Houweling 
2006 – Rudy Theis 
2004 – Gary Dirksen ’69
2002 – Hutch Bearce
1999 – Madeline Vanderzyl
1998 – Gary Timmer ’55

Honorary Alumni – first awarded in June 1999

2013 - Tom Epperly
2011 - Bill and Wilma Northup
2010 - Jim Van Tuyl
2009 - Jay Huitsing
2008 – Harold and Esther Molenaar
2007 – Kris and Denny Hanson and Bill and Connie Hinga
2006 – Larry and Cathy Pacha
2005 – Carl and Dody Boat
2004 – Marion Breen, Barry Griswell, Janet Holdcroft
2002 – Ward McDaniel
2001 – Grace Moore
2000 – Mavis Geisler
1999 – Marie Vance